Wrocławski Budżet Obywatelski 2024
Ruszyła kolejna edycja znanego wielu programu Wrocławski Budżet Obywatelski. Jest t część budżetu miasto, o której przeznaczeniu decydują mieszkańcy.
W WBO 2024 można głosować (podobnie, jak w ubiegłych latach):
◾ elektronicznie, za pomocą formularza internetowego – aby zagłosować niezbędne jest podanie swoich danych (m.in. numeru PESEL) oraz numeru telefonu komórkowego, na który wysłany zostanie SMS z kodem potwierdzającym głos.
◾ na formularzu papierowym – można zrobić to osobiście w jednym z czterech punktów do głosowania:
– Centrum Obsługi Mieszkańca przy ul. Zapolskiej 4,
– Centrum Obsługi Mieszkańca przy pl. Nowy Targ 1 – 8,
– Centrum Obsługi Mieszkańca przy ul. Legnickiej (CH Magnolia),
– Centrum Obsługi Mieszkańca przy al. Kromera 44.
Wrocławianie mogą głosować jeden raz, wybierając po jednym projekcie z dwóch kategorii:
– projekty osiedlowe
– projekty ponadosiedlowe
W tegorocznej edycji WBO do zagospodarowania są 33 miliony złotych. 21 milionów złotych zostanie przeznaczone na realizację projektów ponadosiedlowych (o wartości do 3 milionów złotych na projekt), a 12 milionów złotych – na projekty osiedlowe (o wartości do 1 miliona złotych na projekt).
W ty roku mamy dwa projekty osiedlowe oraz jeden ponadosiedlowy dla Jagodna:
Projekt ponadosiedlowy:
◾ Numer projektu 24 – JAGODNO, WOJSZYCE: Nowa droga, łącznik osiedli oraz ulic Klasztornej i Kopycińskiego – etap 1 [WBO. 2024]
Celem projektu jest połączenie i integracja osiedli Jagodno i Wojszyce w celu zapewnienia alternatywnego dla ul. Lutosławskiego korytarza drogowego.
Obecnie szlak jest zamkniętą drogą gruntową w ramach działki o oznaczeniu Wojszyce, AR_15, 4/8 tj. połączenie ulic Klasztornej na Wojszycach i Kopycińskiego na Jagodnie.
W etapie 1 projektu celem jest stworzenie projektu całości łącznika drogowej oraz budowa wyseparowanego chodnika. Chodnik powinien być wyseparowany z drogi w celu możliwości etapowania inwestycji z zachowaniem gospodarności, aby jezdnię i drugi chodnik wybudować w latach kolejnych.
Celem jest organizacja ruchu tak, aby:
– utworzyć możliwość integracji osiedli Wojszyce i Jagodno;
– otworzyć nowe możliwości komunikacyjne.
Projekty osiedlowe:
◾ Numer projektu 234 – Poprawa bezpieczeństwa na ul. Buforowej bocznej poprzez remont oświetlenia i nawierzchni na łączniku pomiędzy istniejącymi ciągami pieszo-rowerowymi oraz jako drogi do przedszkola [WBO. 2024]
Oświetlenie ul. Buforowej bocznej przestało działać wiele lat temu. Obecnie wzdłuż ulicy stoją pozostałości po lampach, które nie świecą, co powoduje, że odcinek ulicy, który łączy ciągi piesze wzdłuż ul. Buforowej oraz Park Brochowski, a także stanowi drogę do przedszkola pozostaje w zupełnej ciemności. Realizacja projektu polegać ma remoncie oświetlenia, budowie progów zwalniających, naprawie nawierzchni oraz budowie brakującego odcinka chodnika od przejścia dla pieszych w kierunku marketu Lidl do strefy za wjazdem do sklepu. Ustanowienia ul. Buforowej bocznej jako strefy zamieszkania.
◾ Numer projektu 248 – Zielony skwer im. E. Kajdasza na Jagodnie – etap III [WBO. 2024]
Projekt ma na celu przekształcenie zaniedbanego terenu, który idealnie sprawdziłby się jako skwer z infrastrukturą rekreacyjną i wypoczynkową dla mieszkańców. Aktualnie na wskazanym obszarze znajdują się pozostałości altan po ogródkach działkowych, które szpecą obraz osiedla. W chwili obecnej na Jagodna nie ma terenów rekreacyjnych, a realizacja planowanego Zielonego Klina została odroczona w czasie. W tej okolicy brakuje zielonych skwerów, ogólnodostępnych placów zabaw, miejsc do sportowej aktywności mieszkańców oraz wyprowadzania psów. Pozostawienie kawałka zieleni w tym betonowym osiedlu będzie dużą atrakcją dla zamieszkujących osób posiadających dzieci oraz zwierzęta. Dodatkowo skwer będzie bezpośrednio przy planowanej pętli TAT.
FORMULARZ DO GŁOSOWANIA WBO 2024
Głosowanie trwa do godziny 23:59 w poniedziałek 14 października.
Wyniki głosowania opublikowane zostaną na stronie wroclaw.pl/wbo oraz Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) Urzędu Miejskiego Wrocławia.
źródło: wroclaw.pl